2d Bn. ROSTER FOR THE NADZAB JUMP
_________________
Jerry Riseley
Bill Calhoun
 

Appendix 2 Vol 1

 

 

 

THE NADZAB ROSTER

5 September 1943

 

Adjutant Jerry Riseley’s 2nd Battalion Roster of the Men who Jumped in  the Nadzab Operation

 

Hurry Up and Wait - Standard army procedure in effect prior to the Nadzab Jump.

 

 

 

HQ & HQ COMPANY, 2nd BATTALION

COMPANY HEADQUARTERS

*Howard, H.E

1st Lt.

Co Comdr

Bright, E.T.

1st Sgt.

1st Sgt.

Casterhoudt, W.F.

T/5

Mail Clerk

Pikerton, C.S.

Pfc

Orderly,  Co CO

Lawson, E.T. 

Pvt

Orderly, Bn CO

*Cole, John M.

1st Lt.

 

 

BATTALION HEADQUARTERS

Jones, G.M.

Lt. Col.

Battalion Comdr

Padgett, E.C.

Capt

S-3

Richmond, J.R.

1st Lt.

Assistant S-3

Blum

Lt.

S-3

Riseley, J.B.

2nd Lt.

Bn S-1

Greco, R.L.

Capt.

Bn Ex O

 *  See below for correct assignment. 

 

STAFF SECTION

 

Bozeman, P.C.

T/Sgt.

Oper. Sgt.

Barner, H.M.

T/5

Bn Sgt. Maj

Babb, R.C.

T/4

Draftsman

Snipes, T.F.

Pfc

Messenger

Davis, B.W.

Pfc

Messenger

Dulaney, K.O.

Cpl

Gas NCO

(Grinnell, D.)

T/5

Bn Clerk

 

LIGHT MACHINE GUN PLATOON

Lt. Grant

 

 

Fishburn, R.E.

1st Lt.

Platoon Leader

Barbee, E.O.

S/Sgt.

Platoon Sgt.

 

 

1st SECTION

 

Oden, G.

Sgt.

Section Leader

     
     

 

1st SQUAD

 

Aultman, 1.E.

Cpl

Squad Leader

Goodwin, W.

Cpl

Gunner

Bates, S.B.

Pfc

Gunner

McNeil, L.

Pvt

Asst. Gunner

Sayre, L.

Pvt

Asst Gunner

Mulcahy, V.

Pvt

Ammo Carrier

Martin, J.R.

Pvt

Ammo Carrier

Spencer, S.

Pvt

Ammo Carrier

Blair, R.

Pvt

Ammo Carrier

 

 

2nd SQUAD

 

Jackson, W.C.

Cpl

Squad Leader

Morgan, R.W.

Cpl

Gunner

Munson, L.L.

Pfc

Asst Gunner

Karacson, J.

Cpl

Gunner

McIntosh, J.

Pfc

Asst Gunner

Underwood, T.

Pvt

Ammo Carrier

Lapidoos, E.

Pvt

Ammo Carrier

Henderson, A.C.

Pvt

Ammo Carrier

Collins, C.C.

Pvt

Ammo Carrier

 

 

3rd SQUAD

 

Smith, H.L.

Cpl

Squad Leader

Bellville, C.E.

Pfc

Gunner

Baker, E.L.

Pfc

Gunner

Gray, W.

Pvt

Asst Gunner

Banks, F.

Pvt

Asst Gunner

Gower, R. 

Pvt

Ammo Carrier

Singleton,

Pvt

Ammo Carrier

Collins, C.G.

Pvt

Ammo Carrier

 

 

4th SQUAD

 

Dawson, R.J.

Cpl

Squad Leader

Backus, F.C.

Pfc

Gunner

Isabel, J.

Pfc

Gunner

Stone, A.C.

Pfc

Asst Gunner

McMorrow, J.

Pvt

Asst Gunner

Lowery, W.

Pvt

Ammo Carrier

Yedinak, P.

Pvt

Ammo Carrier

Demere, L.R.

Pvt

Ammo Carrier

Perry (Evac)

Pvt

Ammo Carrier

Westberry, A.W.

Cpl

Hosp

Standifer, P.M.

Pvt

D.S.

Armstrong, J.

Sgt

Section Leader

O’Toole, A.C.

Pfc

Runner

Crabb, G.W.

Pfc

Runner, 1st Sec

 

 

 

 

 

MORTAR PLATOON

 

Bibb, E.E.

1st Lt

Platoon Leader

Ramsey, R.D.

S/Sgt.

Platoon Sgt

Jacomini, C.H.

1st  Lt

Asst Plt Leader

Bennett, R.J.

Cpl

Inst Cpl

Dorsey, W.E.

Pfc

Runner

Wooten, J.A.

Pvt

Runner

Wier, F.B.

Pvt

Basic

Ceriell, V.

Pvt

Basic

 

 

1st SECTION

 

Shaw,

Sgt

Section Leader

 

 

1st SQUAD

 

Kirton, J.

Cpl

Squad Leader

Scales, G.A.

Pfc

Gunner

Little, A.T.

Pfc

Asst Gunner

Nagle, A.L.

Pfc

No. 3

Gregg, L.

Pvt

Ammo Carrier

Early, H.P.

Pfc

Ammo Carrier

Green, J.  (DS)

Pvt

Ammo Carrier

 

 

2nd SQUAD

 

Baum, R.M.

Cpl

Squad Leader

Ownby, B.

Pfc

Gunner

Cheek, W.H.

Pfc

Asst Gunner

Sliwa, W.T.

Pfc

No. 3

Roach, D.F.

Pfc

Ammo Carrier

Hanson, H.P.

Pvt

Ammo Carrier

Esquibel, W.G.

Pvt

Ammo Carrier

 

 

2nd SECTION

 

Kohel,

Sgt

Section Leader

 

 

3rd SQUAD

 

Roy, M.E.

Cpl

Squad Leader

Jernigan, L.B.

Pfc

Gunner

Sokalski, M.S.

Pvt

Asst Gunner

Gorman, J.R.

Pfc

No. 3

Joy, C.F.

Pvt

Ammo Carrier

Shevach, J.

Pvt

Ammo Carrier

Green, N.

Pvt

Ammo Carrier

 

 

4th SQUAD

 

Hamill, L.C.

Cpl

Squad Leader

Silas, J.C.

Pfc

Gunner

Hoover, C.H.

Pvt

Asst Gunner

McCann, G.F.

Pfc

No. 3

Taylor, A. ?

Pfc

Ammo Carrier

Arthur, T.C.

Pvt

Ammo Carrier

Balstad, J.

Pvt

Ammo Carrier

 

COMMUNICATION SECTION

Bitala, J.A.

WOJG

Comm Officer

Chase, E.E.

S/Sgt.

Comm Chief

Watzka, R.J.

Sgt

Radio & Vis Chief

Creveling, D.M.

Sgt

Mes Cen Chief

Gilley, L.E.

T/4

Radio Operator

Drew, D.D.

T/4

Radio Operator

Harrison, J.F.

Cpl

Radio Operator

Lyons, R.P.

T/5

Radio Operator

Koehler, C.F.

T/5

Radio Operator

King, J.R.

T/5

Vis & Sig & P.

Swarthout, T.J.

T/5

Wire Chief

Isbell, W.D. 

T/5

Record Clerk

Russell, O.P.

Pfc

Record Clerk

Hardy, H.S.

Pfc

Radio Operator

Garrett, C.R.

Pfc

Radio Operator

Hinojosa, A.

Pfc

Radio Operator

Zweifel, S.

Pvt

Radio Operator

Botnick, G.A.

Pvt

Wire Lineman

Hanson, G.A.

Pvt

Wire Lineman

Patton, R.E.

Pvt

Messenger

Solace, H.

Pvt

Messenger

Wilbert, R.N.

Pvt

Messenger

Johnson, W.L.

Pvt

Messenger

Davis, A.C.  (DS)

Pfc

Radio Operator

 

MESS SECTION - DID NOT JUMP

Thompson, L.L.

S/Sgt.

Mess Sgt

Berthianine, A.J.

Sgt

Asst Mess Sgt

Gross, N.

T/4

Cook

Smith, H.P.

T/4

Cook

Hymes, R.L.

T/4

Cook

Langervin, O.C.

Pvt

Cook

Griffis, A.M.

T/4

Cook

Schneider, A.J.

T/4

Cook

McCullough, G.W.

T/4

Cook

Bergum, M.J.

T/5

Cook

Baldwin, W.L.

Pfc

Cook

Johnson, W.L.

T/5

Cook

Ferreira, A.A.

T/4

Cook

Hilker, V.L.

T/5

Cook

Weigl, J.D.

T/5

Cook

Kilpatrick, C.W.

Pvt

Cook-Hospital

Curtis, H.Y.

T/5

Cook

Byrd, C.

T/5

Cook

Hall,

Pvt

Cooks Helper

 

MEDICAL DETACHMENT

Lamar, R.F.

Capt

Surgeon

Ausetts, A.L.

S/Sgt

Section Leader

Rundell, K.H.

T/4

Surg Tech

Martini, R.P.

Cpl

Med Tech

Mangels, R.B.

T/5

Med Tech

Parker, R.M.

T/5

Surg Tech

Crosby, H.C.

T/5

Surg Tech

Barry, R.W.

Pfc

Med Tech

McCann, T.E.

Pfc

Clerk Gen

Falauga, C.A.

Pfc

Surg Tech

Davis, G.C.

Pfc

Med Det

German, M.F.

Pfc

Med Tech

Stephens, K.L.

T/4

Med Tech

Bowers, J.

Pvt

Litter Bearer

Tankersly, J.H.

Pvt

Litter Bearer

Robichaux, L.J.

Pvt

Basic

 

COMPANY “D”  503d PARACHUTE INFANTRY

COMPANY HEADQUARTERS

*Cole, John M.

1st Lt.

Co Commdr

Meade, James G.

1st Lt

Ex Off

Guy, Roy M.

1st Sgt

1st Sgt

Rabe, A.W.

Sgt

Oper

Himmelberger, H.G.

Sgt

Comm

Booth, A.W.

T/4

Radio Opr

Wolf, K. Jr.

T/4

Radio Opr

Arnold, J.A.

T/5

Asst Opr

Branham, J.R.

T/5

Mess

Schaeffer, H.H.

Pvt

Mess

Janezarski, V.G.

Pvt

Mess

Howard, N.H.

Pfc

R-Man

Majda,

Pvt

R-Man

Campbell, G.L.

S/Sgt

Supply Sgt

Davidson,

T/5

Asst Supply Sgt

 

 

FIRST PLATOON

 

Turinsky, Joseph A.

1st Lt

Plt Ldr

Goetz, F.A.

S/Sgt

Plt Sgt

Diehl, L.T.

Cpl

Comm

Schroder, W.L.

Pfc

Radio Opr

Cook, D.E.

Pfc

Mess

Berger, D.G.

Pfc

Mess

 

 

FIRST SQUAD

 

Eubanks, R.E.

Sgt

Sqd Ldr

Davis, M.G.

Pfc

Scout

Foster, R.C.

Pvt

Scout

Crews, D.W.

Pfc

Gunner

LaMar, W.B.

Pfc

Asst Gnr

Leonard, G.A.

Pfc

Ammo Carrier

Brown, W.A.

Pvt

Grenadier

Strecker,

Pvt

R-Man

Nagy,

Pfc

R-Man

Topor, H.

Pfc

R-Man

Foley, J.F.

Pfc

R-Man

Fucci, A.

Cpl

Asst Sq Ldr

 

 

SECOND SQUAD

 

Lantis, W.J.

Sgt

Sqd Leader

Circo, P.

Pfc

Scout

Dolan, M.J.

Pvt

Scout

Delane, T.T.

Pfc

Gunner

Gray, C.L.

Pfc

Asst Gunner

Bright, R.C.

Pfc

Ammo Carrier

McDonald, E.H.

Pfc

Grenadier

Fentun, E.M.

Pvt

R-Man

Roberts, A.C.

Pvt

R-Man

Ingram, W.R.

Pvt

R-Man

Elwood,

Pvt

R-Man

Wright, H.L.

Cpl

Asst Squad Ldr

 

 

MORTAR SQUAD

 

Harris, O.W.

Sgt

Sqd Leader

Fischer, A.

Pfc

Gunner

Dunphy, C.A.

Pfc

Asst Gunner

Graham, E.

Pfc

Ammo Carrier

Valvanie, N.D.

Pvt

Ammo Carrier

Brown, B.A.

Pvt

Ammo Carrier

 

 

SECOND PLATOON

 

Rucker, J.P.

1st Lt

Plt Ldr

Vandivort, A.C.

2nd Lt

Asst Plt Ldr

Riberts, D.W.

S/Sgt

Plt Sgt

Seal, M.

Cpl

Comm

Ketzel, E.L.

Pfc

Radio Opr

Connell, W.J.

Pfc

Mess

Schwartz, J.G.

Pvt

Mess

 

 

FIRST SQUAD

 

Peterson, L.A.

Sgt

Sqd Ldr

Clark, J.B.

Pfc

Scout

Marino, F.S.

Pvt

Scout

Clearwater, H.D.

Pvt

Gunner

Bradford,  G.

Pvt

Asst Gunner

Finckler, F.L.

Pvt

Ammo Carrier

Watts, E.T.

Pfc

Grenadier

Ward, B.E.

Pvt

R-Man

Bulger, H.F.

Pfc

R-Man

Lee, W.E.

Pvt

R-Man

Euloth, C.W.

Pfc

R-Man

Drews, H.J.

Cpl

R-Man

 

 

SECOND SQUAD

 

Cox, W.A.

Sgt

Sqd Ldr

Drew, C.A.

Pfc

Scout

Hine, D.D.

Pvt

Gunner

Calla, A.R.

Pvt

Scout

Binkley, H.G.

Pvt

Asst Gunner

Harris,

Pvt

Ammo Carrier

Roca, C.

Pfc

Grenadier

Puckett, C.L.

Pfc

R-Man

Niedzwiccki, W.R.

Pvt

R-Man

Day, F.N.

Pfc

R-Man

Trevillian, S.R.

Pvt

R-Man

Schmidt, H.W.

Cpl

Asst Sqd Ldr

 

 

MORTAR SQUAD

 

Wonditz, R.F.

Cpl

Sqd Ldr

Martin, G.M.

Pvt

Gunner

Minor, H.

Pfc

Asst Gunner

Culaff, V.B.

Pvt

Ammo Carrier

Warren,

Pvt

Ammo Carrier

 

 

THIRD PLATOON

 

Grant, Wilburn E.

2ndLt

Plt Ldr

Schreifels, H.D.

S/Sgt

Plt Sgt

Combee, K.

Cpl

Comm

Gulonka, W.J.

Pfc

Radio Opr

Rowlands

Pvt

Mess

Cactellanu,

Pvt

Mess

 

 

FIRST SQUAD

 

Winsek, J.

Sgt

Sqd Ldr

Stowe, N.M.

Pfc

Scout

Williams, E.J.

Pvt

Scout

Segobia, J.S.

Pfc

Gunner

Romero, J.

Pvt

Asst Gunner

Roemus, J.R.

Pvt

Ammo Carrier

Dablock, J.E.

Pfc

Grenadier

Moore, C.A.

Pvt

R-Man

Hans, P.E.

Pvt

R-Man

Targonski

Pvt

R-Man

Craft, I.L.

Pvt

R-Man

Miller, S.E.

Cpl

Asst Sqd Ldr

 

 

SECOND SQUAD

 

Holt, R.V.

Sgt

Sqd Ldr

Hanks, L.

Pvt

Scout

Byard, R.L.

Pfc

Scout

Rickard, E.T.

Pfc

Gunner

Christian, C.W.

Pvt

Asst Gunner

Ackerly, E.

Pvt

Ammo Carrier

Herndon, L.J.

Pfc

Grenadier

Central, G.M.

Pfc

R-Man

Castillo, F.S

Pfc

R-Man

Hance, C.T.

Pfc

R-Man

Flynn, J.J.

Pvt

R-Man

Hadrava, L.N.

Cpl

Asst Sqd Ldr

 

 

MORTAR  SQUAD

 

Gouvin, J.E.

Sgt

Sqd Ldr

Shook, W.C.

Pvt

Gunner

Combs,

Pvt

Asst Gunner

Carter, R.A.

Pfc

Ammo Carrier

Burbage, H.

Pvt

Ammo Carrier

Katcher,

Pvt

Ammo Carrier

 

 

COMPANY “E” 503d PARACHUTE INFANTRY

COMPANY HEADQUARTERS

Falcon, D.P.

Capt.

Co. Comdr.

Ivie, C.M.

1st Lt.

Ex. Off.

Simon, A.

1st Sgt.

1st Sgt.

Schreiber, W.W.

Sgt.

Comm.

Edson, J.P.

Sgt.

Op.

Threet, F.A.

Pfc

Messenger

Grybas, B.J.

T/4

R. Op.

Beutel, E.W.

T/4

R. OP.

Zeigler, A.F.

T/5

R. Op

Meiss, J.

T/5

Rifleman

 

 

FIRST PLATOON

 

Luscomb, B.R.

1st Lt

Plat. Ldr.

Duncan, H.A. Jr.

S/Sgt.

Plat. Sgt.

Crittendon, E.

Cpl.

Sig.

Jaccino, G.

Pvt.

Messenger

Forseen, E.B.

Pfc.

Messenger

Patterson, D.J.

Pfc.

Radio Operator

 

 

FIRST SQUAD

 

Hammond, C.E.

Sgt.

Sq. Ldr.

Birchfield, J.M.

Cpl.

Asst Sq Ldr.

Barbini, J.J.

Pfc

Ammo Carrier

Cook, H.L.

Pvt.

Gunner, LMG

Bridges, O.L.

Pvt.

  Asst. Gunner, LMG

Ross, D.W.

Pvt.

Rifleman

Aultman, E.

Pfc

Rifleman

Harmon, J.C.

Pfc

Rifleman

Hawkins, R.D.

Pvt

Rifleman

Norway, R.L.

Pvt

Rifleman

Copas, J.C.

Pvt

Rifleman

Hall, A.

Pfc

Rifleman

 

 

SECOND SQUAD

 

Singleton, R.E.

Sgt.

Sq. Ldr.

Dickerson, R.A.

Cpl.

Asst. Sq. Ldr.

Cubbage, J.M.

Pvt.

Ammo Bearer

Duckiewisz, F.R.

Pfc

Gunner, LMG

Redfield, E.J.

Pvt

Asst Gunner

Leonard, R.N.

Pfc

Rifleman

Kunicki, P.M.

Pvt

Rifleman

Osborne, B.T.

Pfc

Rifleman

Knotts, H.M.

Pfc

Rifleman

Derr, J.M.

Pfc

Rifleman

Cook, R.D.

Pvt

Rifleman

Shearin, J.

Pfc

Rifleman

 

 

MORTAR SQUAD

 

Bone, R.D.

Sgt.

Sq. Ldr.

Lindberg, H.W.

Pvt.

Ammo Bearer

McCown, L.E.

Pvt.

Ammo Bearer

Nash, C.C.

Pvt.

Ammo Bearer

Smith, L.K.

Pvt.

Gunner

Smith, C.F.

Pfc.

Asst Gunner

 

 

SECOND PLATOON

 

Abbott, D.E.

2nd Lt.

Plat Ldr.

McKnight, C.W.

Sgt.

Plat Sgt.

Fisher, I.B.

Corp.

Sig.

Drake, E.J.

Pfc.

Messenger

Sauer, C.H.

Pfc.

Messenger

Rolader, E.T.

T/5

R. Op.

 

 

FIRST SQUAD

 

Tannehill, W.R.

Sgt.

Sq. Ldr.

Cunnigham, G.H.

Cpl.

Asst Sq. Ldr.

Finley, J.G.

Pvt.

Ammo Bearer

McMillan, C.E.

Pfc.

Gunner, LMG

Stokes, J.M.

Pvt.

Asst Gunner, LMG

Knizel, A.J.

Pfc.

Rifleman

Velpendasco, F.S.

Pfc.

Rifleman

James, J.D.

Pfc.

Rifleman

Moross, J.C.

Pvt.

Rifleman

Suddeth, H.F.

Pvt.

Rifleman

Fields, E.E.

Pvt.

Rifleman

Vaasquez, P.O.

Pvt.

Rifleman

 

 

SECOND SQUAD

 

Barry, E.J.

Sgt.

Sq. Ldr.

Mayfield, T.P.

Cpl.

Asst. Sq. Ldr.

Beckerman, E.F. J.r.

Pfc.

Ammo Bearer

Gray, E.R.

Pfc.

Gunner, LMG

Coenen, H.W.

Pfc.

Asst. Gunner, LMG

Ferguson, R.B.

Pfc.

Rifleman

Spivey, H.M.

Pvt.

Rifleman

Warren, F.C.

Pvt.

Rifleman

Schifter, M.

Pvt.

Rifleman

Ryther, R.R.

Pvt.

Rifleman

Egiziaco, W.A.

Pvt.

Rifleman

Liva, F.J.

Pvt.

Rifleman

 

 

MORTAR SQUAD

 

Vaughan, E.L.

Sgt.

Sq. Ldr.

Donovan, R.R.

Pvt.

Ammo Bearer

Stnitkoski, J.

Pvt.

Ammo Bearer

Welenski, J.

Pvt.

Ammo Bearer

Lutz, J.A.

Pfc.

Gunner

Reidvs, E.M.

Pfc.

Asst. Gunner

 

 

THIRD PLATOON

 

McCaffery, H.

2nd Lt.

Plat. Ldr.

Kannady, B.A.

S/Sgt.

Plat. Sgt.

Carroll, C.R.

Cpl.

Sig.

Donovan, P.

Pvt.

Messenger

Vaughan, L.A.

Pvt.

Messenger

Rowell, A.L.

Pfc.

R. Op.

 

 

FIRST SQUAD

 

Manefee, D.W.

Sgt.

Sq. Ldr.

Eck, R.C.

Cpl.

Asst. Sq. Ldr.

Johnson, D.

Pvt.

Ammo Bearer

Grossi, J.

Pvt.

Gunner, LMG

Callahan,

Pfc.

Asst.Gunner, LMG

Hardy, W.D.

Pfc.

Rifleman

Alred, O.

Pfc.

Rifleman

Zieda, F.C.

Pfc.

Rifleman

Vissi, M.

Pvt.

Rifleman

Kite, T.E.

Pvt.

Rifileman

Cadwalleder, R.C.

Pvt.

Rifleman

 

 

SECOND SQUAD

 

Marlott, H.E.

Sgt.

Sq. Ldr.

Stephens, P.C.

Cpl.

Asst. Sq. Ldr.

McQueary, P.W.

Pvt.

Ammo Bearer

Maharry, J.B.

Pfc.

Gunner, LMG

Gardy,  A.

Pvt.

Asst. Gunner, LMG

Oathout, R.V.

Pfc.

Rifleman

Pope, J.C.

Pfc.

Rifleman

Thomas, E.J.

Pvt.

Rifleman

Toupal, L.D.

Pfc.

Rifleman

Edwards, R. Jr.

Pvt.

Rifleman

Cook, E.L.

Pvt.

Rifleman

McClelland, R.C.

Pvt.

Rifleman

 

 

MORTAR SQUAD

 

Bryant, J.V.

Sgt.

Sq. Ldr.

Hopkine, D.B.

Pvt.

Ammo Bearer

Lennox, E.F.

Pvt.

Ammo Bearer

Welch, F.J.

Pvt.

Ammo Bearer

Maples, N.H.

Pfc.

Gunner

Kendzieraki, C.

Pfc.

Asst. Gunner

 

 

DETACHED SERVICE

 

Crown, C.

Pfc.

 

Craddock, J.

Pvt.

 

Corbin, N.

Pvt.

 

Manjorre, T.

Pvt.

 

Duncan, H.

S/Sgt.

 

Barry, E.J.

Sgt.

 

Cunningham, G.

Cpl.

 

Eck, R.C.

Cpl.

 

James, J.D.

Pfc.

 

Ford, C.

Pvt.

 

Monegar, R.

Pvt.

 

McQueary, P.

Pvt.

 

 

 

ADDITIONAL

 

Gagnon, L.W.

1st Sgt

 

Shaeffer, H.

Sgt  (trans)

 

Celburni,

S/Sgt

 

Franks,

Pvt

 

Milikin, L.B.

1st Lt  (KIA)

 

 

COMPANY “F” 503RD PARACHUTE INFANTRY

COMPANY HEADQUARTERS

Parks, H.P.

1st Lt

Co Comdr

LaVanchure

1st Lt

Ex Off

Wilson, G.P.

1st Sgt

1st Sgt

Davis, M.C.

Sgt

Comm Sgt

Phillips, J.R.

Sgt

Oper Sgt

Commander, L.

Sgt

Messenger

Boone, M.E.

Pvt

Messenger

Wyss, M.E.

Pfc

Messenger

Nobles, T.W.

T/4

Radio

Kovalick, G.R.

T/4

Radio

Jeffcoat, P.R.

T/5

Radio

Vance, O.

Pvt

Rifleman

Donovan, H.W.

Pvt

Rifleman

Peebles, C.H.

Pvt

Rifleman

Steinborn, H.G.

Pvt

Rifleman

Dawson, H.G.

S/Sgt.

Sgt Atchd

Girtman, R.R.

T/5

S-4 Atchd

 

 

FIRST PLATOON

 

Bradbury, M.H.

2nd Lt

Plat Leader

Gladden, E.C

S/Sgt

Plat Sgt

Scheff, F.L.

Cpl

Radio Cpl

Iverson, R.D.

Pvt

Messenger

Moore, R.M.

Pvt

Messenger

Carroll, J.N.

T/5

Radio

 

 

FIRST SQUAD

 

Colee, D.E.

Sgt

Sq. Leader

Cason, B.B.

Cpl

Asst Sq. Ldr

Carter, T.C.

Pfc

Gunner, LMG

Voils, S.

Pfc

Asst Gunner

Rodriguez, M.

Pvt

Ammo Carrier

Sachs, J.M.

Pfc

Grenadier

Kamas, E.J.

Pfc

Rifleman

Taylor, W.C.

Pfc

Rifleman

Eason, C.J.

Pfc

Rifleman

Johnson, C.W.

Pfc

Rifleman

Val Bracht, L.C.

Pvt

Rifleman

 

 

SECOND SQUAD

 

Barnes, G.E.

Sgt

Sq Ldr

Boinelli, N.R.

Cpl

Asst Sq Ldr

Smith, H.N.

Pvt

Gunner, LMG

Beardsley, J.P.

Pvt

Asst Gunner

Dawson, N.L.

Pvt

Ammo Carrier

Dent, B.J.

Pvt

Grenadier

Barbour, P.S.

Pfc

Rifleman

Becker, V.A.

Pvt

Rifleman

Baker, J.

Pvt

Rifleman

Sutcrowski, W.J.

Pfc

Rifleman

Brown, M.C.

Pfc

Rifleman

 

 

MORTAR SQUAD

 

Mickel,G.J.(Mikel)

Sgt

Sqd Ldr

Fabrizi, F.H.

Pfc

Gunner, Mortar

McLeod, H.

Pfc

Asst Gunner

Raab, F.A.

Pfc

Ammo Carrier

Smith, W.B.

Pfc

Ammo Carrier

Sulky, J.J.

Pvt

Ammo Carrier

 

 

SECOND PLATOON

 

Schuder, A.E.

2nd Lt

Platoon Leader

Kenny, T.A.

S/Sgt

Plat Sgt

Nobles, E.

Cpl

Radio Cpl

Park, D.F.

Pvt

Messenger

Martin, A.L.

Pvt

Messenger

Roberts, T.T.

Pfc

Radio

 

 

FIRST SQUAD

 

Nichus, A.A.

Sgt

Squad Leader

Latham, G.D.

Cpl

Asst Sq Ldr

Reavy, C.L.

Pfc

Gunner, LMG

Wilson, F.C.

Pvt

Asst Gunner

Knositoz, W.E.

Pvt

Ammo Bearer

Wise, C.

Pfc

Grenadier

Yurgilevitch, W.

Pfc

Rifleman

Seivey, C.W.

Pvt

Rifleman

Ficco, V.

 

Rifleman

Siler, E.H.

 

Rifleman

 

 

SECOND SQUAD

 

McDonald, J.L.

Sgt

Sq Ldr

Coldron, E.W.

Cpl

Asst Sq Ldr

Aster, G.P.

Pfc

Gunner, LMG

Reinbold, W.M.

Pfc

Asst Gunner

Baukracht, K.R.

Pvt

Ammo Carrier

Simpson, C.H.

Pfc

Grenadier

Santero, T.

Pfc

Rifleman

Wuertz, W.

Pfc

Rifleman

Jones, A.S.

Pfc

Rifleman

Gibson, R.R.

Pfc

Rifleman

McGinn, R.P.

Pvt

Rifleman

Rivolta, J.J.

Pfc

Rifleman

 

 

MORTAR SQUAD

 

Gleason, F.L.

Sgt

Squad Leader

Vanderwall, R.V.

Pvt

Gunner, Mortar

Baumgarten, P.L.

Pvt

Asst Gunner

Bracken, R.J.

Pvt

Ammo Carrier

Quintanilla, H.

Pvt

Ammo Carrier

Ryncavage, J.J.

Pfc

Ammo Carrier

 

 

THIRD PLATOON

 

McRoberts, W.N.

1st Lt

Platoon Leader

McMorroy, T.P.

2nd Lt

Asst Plat Ldr

Webb, N.O.

S/Sgt

Plat Sgt

Neiger, J.

Cpl

Radio Cpl

Thompson, R.L.

Pvt

Messenger

Paul, J.

Pvt

Messenger

Grinnell, D.

T/5

Radio

 

 

FIRST SQUAD

 

Williams, O.G.

Sgt

Squad Leader

Meeks, H.L.

Cpl

Asst Sq Ldr

Mann, K.L.

Pfc

Gunner, LMG

Sheuerman, H.L.

Pfc

Asst Gunner

Kitch, R.E.

Pfc

Ammo Carrier

Lang, F.C.

Pfc

Grenadier

Ling, D.O.

Pfc

Rifleman

Taraskiowicz, S.C.

Pfc

Rifleman

Smith, J.M.

Pvt

Rifleman

Wright, J.P.

Pvt

Rifleman

Ellis, G.H.

Pfc

Rifleman

Shropshire, J.S.

Pvt

Rifleman

 

 

SECOND SQUAD

 

Ratliff, C.E.

Sgt

Squad Leader

Pickett, C.E.

Cpl

Asst Sq Ldr

Boiling, S.C.

Pvt

Gunner, LMG

Eide, L.L.

Pfc

Asst Gunner

Johnson, R.P.

Pvt

Ammo Carrier

Goodman, S.E.

Pfc

Grenadier

Cline, D.W.

Pvt

Rifleman

Todd, P.L.

Pvt

Rifleman

Kelly, R.J.

Pvt

Rifleman

Thompson, E.

Pvt

Rifleman

Rryza, W.

Pfc

Rifleman

Harrison, B.L.

Pvt

Rifleman

 

 

MORTAR SQUAD

 

Halford, A.

Sgt

Squad Leader

Keenas, R.C.

Pfc

Gunner, Mortar

Maniak, W.J.

Pvt

Asst Gunner

Stripling, W.F.

Pfc

Ammo Carrier

 

 

ADDITIONAL

 

Fishburn, R.E.

1st Lt

 

Hostinsky, M.A.

1st Sgt

 

Vaughn, W.F.

S/Sgt

 

Cole, W.F.

Sgt

 

Haycock, K.

Cpl

 

Synkowski, M.P.

Pfc

 

Blaltivik, P.J.

Pvt

 

 

**************************

 

Bill Calhoun recalls: At the time of the Nadzab jump Mike Hostinski was the 1st sergeant.  This is obvious in  reading  the Journal.  When I joined the company, 3 January 1944, “Pinky Wilson was the first sergeant.  Also, when I joined 1st Lt Arthur E. Schuder was the first platoon leader, “Red Dog” LaVanchure was the third platoon leader, William McRoberts was the company executive officer, and “City” Parks, now Captain, commanded the company.

 

A memorandum from “503d Parachute Infantry, A.P.O. 929”, dated 5 September 1943, “SUBJECT: Roster of Officers” states “the following is a roster of Officers who participated in the Markam Valley, Lae Campaign 5 September 1943.

 

HQ & HQ COMPANY 2nd BATTALION

 

 

 

 

RANK

NAME

A.S.N.

DUTY

 

 

 

 

Lt.Col.

JONES, George M.

019965

Battalion Commander

Captain

GRECO, Ralph L.

064356

Bn Exec. Officer

Captain

PADGETT, Eugene W.

0409767

Bn S-2 & S-3

2nd Lt.

RISELEY, Jerry B. Jr.

0414699

Bn S-1

1st Lt.

COLE, John M.

0372004

Company Commander

1st Lt

HOWARD, Hugh E.

0387920

Co. Exec. Officer

1st Lt

JACOMINI, Clement H.

0412213

Platoon Leader

1st Lt

BLUM, Frank J.

0311620

Platoon Leader

2nd Lt.

GRANT, Wilburn E.

0452840

Platoon Leader

1st Lt.

BIBB, Edgar E. Jr.

0363820

Platoon Leader

MEDICAL  (Attached)

 

 

 

 

Captain

LAMAR, Robert F.

0380994

Battalion Surgeon

Captain

BRADFORD, Charles H.

0348272

Asst. Bn. Surgeon

 

 

 

 

 

COMPANY “D”

 

 

 

 

Captain

BATES, Ralph

0339783

Company Commander

1st Lt.

MEADE, James G.

01283108

Executive Officer

1st Lt.

RUCKER, John P.

01283143

Platoon Leader

1st Lt.

TURINSKY, Joseph A.

01281037

Platoon Leader

2nd Lt.

McNERNY, Thomas P.

01286162

Platoon Leader

2nd Lt.

VANDIVER, Arthur C.

01283872

Asst. Plat Ldr.

 

 

 

 

 COMPANY “E”

(This Roster has been cut short) The regimental memorandum evidently was on legal size paper.  When the copy was made it was made on letter size; therefore, "E" Company officers were not included.  The listing of the "E" Company officers and assignments in the adjutant’s journal are correct.

 

COMPANY “F”

 

 

 

 

1st Lt

PARKS, Harold R.

0336484

Co Commander

1st Lt

LAVANCHURE, Wiliam E.

0453646

Executive Officer

1st Lt

 McROBERTS, William N.

0395083

Platoon Leader

1st Lt

SCHUDER, Arthur E.

0450786

Platoon Leader

1st Lt

FISHBURN, Randolph E.

0407560

Platoon Leader

2nd L

BRADBURY, Max H.

0425452

Asst. Plat. Ldr.

 

 

 

 

 

The 503d PRCT Heritage Battalion  and the The Corregidor Historic Society rely upon donations from like-minded individuals with a commitment to the volunteer spirit. 

Join us, and make sure we're here the next time you are.


Editorial Heritage Bn. Policy
Board Members

Copyright ©, The Corregidor Historic Society, 1999-2009 - All Rights Reserved
Last Updated: 29-12-09